Araba Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Araba Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Araba almak isteyip nakit konusunda sıkıntı çekenler için olan kredi türüne Araba Kredisi denir. Bu kredi için bilinen şartlar her banka için değişkendir. Bankaların araba kredi koşullarını araştırarak en hesaplısına ulaşabilirsiniz.

Araba Kredisi İçin Başvuruda Bulunma

Pek çok banka araç kredisi için farklı isteklerde bulunur. Mesela Akbank, araba kredisi şartlarını belirlemiştir. Bunlar; mevcut gelirin belgesi alınmalı , alınan aracın kasko sigortası yapılmış olmalıdır. Şartları size uygun ise en yakın Akbank şubesine gidebilir ya da web sitesi üzerinden online başvuru gerçekleştirebilirsiniz.Aynı durum Garanti Bankası içinde geçerlidir. Araç kredisi için 48 aya kadar süre tanımaktadır. Kefil aramama durumları sıfır kilometre araçlar için geçerlidir. Bu şart şubeden şubeye farklılıklar gösterir. Gerek görüldüğü takdirde kefil isteğinde bulunabilirler. İkinci el arabalar için 10 yaşa kadar kredi veriliyor.

Araba Kredisi için size en karlı fırsatları Denizbank sunuyor. Makul vade süresinin yanında faiz oranını sabit tutuyorlar. Ödemenizi eşit veya esnek taksit ile gerçekleştirmenizi sağlıyorlar. Geri ödemenizi kredi kullanımından 45 sonra isteğiniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Hangi Araçlar İçin Araba Kredisi Alınabilir?

Sıfır ya da ikinci el arabalar için kredi alabilirsiniz. Fakat arabanızın ticari, hafif ticari veya binek şeklinde olması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir başka özellik ise ikinci el arabaların, araç yaşının belli bir aralığının olmasıdır. Çoğunlukla 5 yaşına kadar olan ikinci el arabalara kredi verilmektedir. Ancak bazı bankalar bu yaş sınırını 10’a kadar uzatmıştır. İş araçları ve motosikletler Araba Kredisi alamamaktadır.

Araba Kredisi Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Kredi başvurusu için istenen belgeler her banka için farklılıklar gösterebilir. Genel olarak istenen belgeler;Kimlik fotokopisi,Mevcut gelir belgesi fotokopisi,Alınacak arabanın ruhsatı,Son yılların vergi levhası,Fatura (elektrik, doğalgaz vs.)  ya da noter satış sözleşmesidir.Belgeleri teslim ettiğiniz takdirde araba kredisi başvurunuzu yapmış olursunuz. Daha sonra banka gerekli incelemeleri yapar. Başvuru sonucunuz çok kısa sürede elinizde olur. Aynı gün bile size bildirilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =